Вхід для користувачів
 
20 травня 2011

26 травня – 1 червня: Фестиваль Європейського кіно в Україні

26 травня – 1 червня

Київ  (Кінотеатр Київ)

 

27 травня – 1 червня

Донецьк  (Кінопалац Зірочка)

 

 З 26 травня до 1 червня в Україні відбудеться Фестиваль Європейського кіно. В центрі уваги цьогорічного фестивалю – дві теми: соціально заанґажований кінематограф та досвід європейської копродукції в кіно. Фестиваль традиційно пройде в рамках святкування «Днів Європи в Україні». 

Фестиваль Європейського кіно відрізняється від своїх попередників насамперед тим, що його тематика та спектр країн-учасниць не обмежуються територією Європейського Союзу. Згідно з ідеєю Європи як відкритої, плюралістичної території, до програми фестивалю потрапили фільми-копродукції країн ЄС із країнами, що не належать до Євросоюзу: Алжир, Боснія і Герцеговина, Киргизстан, Марокко, Росія, Сербія, Україна.

Цьогорічну програму фестивалю зосереджено на кінематографі, що коментує актуальні теми й події в сучасному світі й виходить за кордони Європейського Союзу. Фільм-відкриття фестивалю – дебютна стрічка знаменитої іранської художниці Ширін Нешат «Жінки без чоловіків» - представляє історію іранського перевороту 1953 року очима жінок, що є навдивовижу актуальним у контексті недавніх революцій в арабському світі. Цей фільм – копродукція шести країн, серед яких і Україна. Показ цього фільму на фестивалі є його українською прем’єрою. Тематику арабських революцій продовжить іще один хедлайнер фестивалю – фільм Рашида Бушареба «Поза законом», що брав участь у минулорічному Каннському кінофестивалі та був номінований на «Оскар». Фільми, що увійшли до програми, були учасникамиу численних міжнародних фестивалів, серед яких Берлінський, Венеційський і Каннський.

Фільми демонструються мовою оригіналу з українськими субтитрами.

Партнери фестивалю:

радіо «Європа Плюс», «Український тиждень», «Whats On», korrespondent.net, kino-teatr.ua

Організатори фестивалю:

Представництво Європейського Союзу в Україні

EUNIC Україна

Австрійський Культурний Форум у Києві

Британська Рада в Україні

Чеський центр у Києві

Французький Інститут в Україні

Ґете-Iнститут в Україні

Італійський інститут культури в Києві

Посольство Королівства Іспанії в Україні

Польський Інститут уКиєві

Посольство Румунії в Україні

Посольство Республіки Словенії в Україні

EUNIC(Об’єднання національних культурних інституцій Євросоюзу) – це об’єднання тих національних культурних інституцій, які працюють поза національними кордонами і наділені певним рівнем автономії від своїх урядів. EUNIC на сьогоднішній день об’єднує організації з 25 країн Европейського Союзу і орієнтується на збільшення цієї кількості через залучення національних культурних інституцій з усіх країн-членів.

EUNIC Україна котрий діє у рамках загальної організації EUNIC і працює в Україні, націлений на створення ефективного партнерства та налагодження зв’язків між Національними культурними інституціями Європейського Союзу, на промоцію культурного розмаїття і покращення порозуміння між Європейськими Спільнотами, зміцнення міжнародного діалогу та підтримку українських євроінтеграційних прагнень.

 

  

Програма фестивалю

 

Жінки без чоловіків /

Zanan-e bedun-e mardan

Німеччина – Австрія – Франція – Італія – Україна – Морокко

95’, 2009

Режисерка Ширін Нешат

У ролях: Шаблам Тулуї, Аріта Шарзад, Орсоя Тот

Найвідоміша у світі іранська художниця Ширін Нешатпрославилася своїми фото і відеороботами, в якихвона безкомпромісно критикувала ставлення дожінок в ісламському суспільстві. Не дивно, що длясвого режисерського дебюту Нешат обрала історіючотирьох іранських жінок, що мешкають у Тегерані учаси військового перевороту 1953 року. Організованийбританською й американською розвідками переворотпризвів до встановлення монархії й радикальновплинув на новітню історію Ірану. У формі поетичного фільму Нешат реконструює ці історичні події очима своїх чотирьох героїнь, кожна з яких уперше в житті усвідомлює себе в якості політичного суб’єкта.

Фільм «Жінки без чоловіків» одразу після виходу був сприйнятий як коментар до існуючого політичногопротистояння в Ірані, а після низки арабських революцій його актуальність стала ще очевиднішою. Ця першаповнометражна стрічка Ширін Нешат була нагородженапризом за найкращу режисуру на Венеційському МКФ.

 

Поза законом

Франція – Алжир – Туніс – Бельгія

137’

Режисер: Рашид Бушареб

Актори: Джамель Дебузз, Рошді Зем, Самі Буаджіла

Новий фільм франко-алжирського режисера РашидаБушареба викликав суперечливі відгуки в світовійпресі одразу після його прем’єри на Каннськомуфестивалі. Один із перших епізодів фільму, в якомуалжирське повстання 1945 року показано як розстріл мирної демонстрації французькими військами,спричинив бурхливі дебати між французькими істориками. Головні герої фільму – троє алжирськихбратів, чиї шляхи розходяться після придушення повстання: один потрапляє у в’язницю за свої політичні погляди, другий іде служити до французької армії, третій – стає гангстером. Багато років потому вонизустрінуться у Франції, де стануть засновникамипідпільної організації, що бореться за незалежністьАлжиру. Фільм Бушареба – гідне продовження традиції політичного кіно 1960-х, щось середнє між «Рокко та його брати» Вісконті та «Битвою за Алжир» Понтекорво, де історична достовірність час від часу поступається місцем вимогам масового видовища. Фільм виглядає як класичний історичний бойовик, атенденційне відтворення деяких історичних подій незавадило фільму стати номінантом на премію «Оскар».

 

Аврора

Румунія – Франція – Швейцарія – Німеччина

181’, 2010

Режисери: Крісті Пуйу

У ролях: Крісті Пуйу, Клара Вода, Катрінел Думітреску

«Аврора» - новий фільм режисера, що вважаєтьсяключовою особою «нового румунського кіно»,

безперечно, найцікавішого явища в кіно Європипершої декади століття. Цей фільм – другий у йогомонументальному циклі «Шість історій з околицьБухареста», розпочатому знаменитою стрічкою«Смерть пана Лазареску». Із попереднім фільмом Крісті Пуйу «Аврору» пов’язує лише місце дії –похмуріпростори румунської столиці - а також тригодиннатривалість та увага до темних, прихованих сторінлюдського становища. Глядачам, не знайомиміз феноменом нового румунського кіно, спершуможе бути важко зорієнтуватися в діях головногогероя, який, здається, повністю розчиняється всвоєму безрадісному побуті. Поступово з хаосуйого щоденних дій вимальовується лихий намір,

чий сенс відкриється глядачам у приголомшливійрозв’язці фільму. Як і «Смерть пана Лазареску», фільм«Аврора» був показаний в програмі «Особливийпогляд» минулорічного Каннського кінофестивалю.

 

Чеський мир / Ceski mir

Чехія

100’, 2010

Режисери: Віт Клюсак, Філіп Ремунда

У ролях: Джордж Буш-молодший, Барак Обама,Мірек Тополанек

Автори цього фільму прославились кілька років тому завдяки документальній стрічці «Чеський сон»,для зйомок якої вони розробили фіктивну рекламну кампанію наддешевого супермаркету й змусиливсю чеську столицю повірити в його існування. Всвоєму новому фільмі вони звертаються до іншоїболючої соціальної теми – намірів розмістити в Чехіїамериканську систему протиповітряної оборони.

Найпотужніший у світі радар мав бути встановленийвсупереч волі місцевих мешканців неподалік маленькогосела, в тому самому місці, де за часів Холодної війнирозміщувались радянські боєголовки. У властивій їм гумористичній манері чеські документалісти фіксують реакції суспільства на цю історію, провокуючи не лише своїх героїв, але й глядачів фільму. В результаті самМайкл Мур назвав «Чеський мир» одним із найкращихдокументальних фільмів, які він бачив за останні роки.

 

Необхідне вбивство

Польща – Норвегія – Ірландія – Угорщина

83’, 2010

Режисер Єжи Сколімовскі

Актори: Вінсент Ґалло, Емманюель Сеньє

Новий фільм польського класика Єжи Сколімовскі(«Руки вгору!», «Фердидурке») є водночас продуктом

і критикою сучасної глобалізації. Дія фільмурозпочинається в Афганістані, де американські солдати

беруть в полон місцевого повстанця (в його ролі акторі музикант Вінсент Ґалло). В’язня везуть до тюрми удалекій Польщі, та йому дивом вдається втекти. Дляафганського втікача засніжені польські просторипостають чимось на кшталт чужої планети. Завдякицьому режисер має чудову можливість відстороненоподивитися на власну країну, побачити її очимаприбульця. Американські загони, що переслідуютьафганця, перетворюють тихий польський пейзаж на полебойових дій. Жоден людський контакт із нечисленнимимісцевими мешканцями, що трапляються на шляхувтікача, виявляється неможливим. Винятком стає німасільська жителька, що дає притулок прибульцеві.

 

Щастя моє

Німеччина – Росія – Україна

127’, 2010

Режисер: Сергій Лозниця

У ролях: Віктор Нємєц, Ольга Шувалова, Влад Іванов

Повнометражний ігровий дебют Сергія Лозниці,українсько-російського документаліста, що мешкає в

Берліні, став найважливішою подією в українськомукіно останнього десятиріччя. У стрічці «Щастя моє»

Лозниця винайшов новий жанр – роуд-муві, чиї героїпересуваються не лише в просторі, але й у історичномучасі. Дія фільму, знятого у східній Україні, відбувається в сучасній російській глибинці з кількома флешбеками у воєнне минуле – та в цілому «Щастя моє» сприймається як приголомшливий коментар до пострадянської ситуації, спільної для України та Росії. Одна з головнихтем фільму – патологічне насильство пострадянськихправоохоронних органів – набула дивовижноїактуальності одразу після його прем’єри в Каннах 2010року, коли по Україні прокотилася хвиля міліцейськогосвавілля, чиїми жертвами стали кілька невинних людей.

 

Нашляху/ Naputu

БосніяіГерцеговінаАвстріяНімеччинаХорватія

100’, 2010

Режисерка Ясміла Жбаніч

У ролях: Звінка Світесіч, Леон Лучев, Ермін Браво

Одна з найперспективіших балканських режисерокЯсміла Жбаніч у новому фільмі продовжує

досліджувати воєнні травми пост-югославськогосуспільства, яке вона розпочала в своїй дебютній

стрічці «Ґрбавіца», нагородженій Золотим ведмедемБерлінського МКФ у 2006 році. Головні герої фільму«На шляху» - пара молодих боснійських мусульман,яким не дають спокою психологічні травми часіввійни. Влаштовуючись на роботу завдяки другові,хлопець не підозрює, що його втягують у мережурадикальних мусульман-ваххабітів, і він поступовоперетворюється на радикального ісламіста. Це аж ніяк не влаштовує його дівчину, яка не бажає носити хіджаб і віддає перевагу більш поміркованій версії ісламу. Фільм «На шляху» актуальний не лише в контексті ісламського радикалізму, адже він розповідає універсальну історію глибокого перетворення людини, в чиєму житті з’являється потужна та всеохопна ідея.

 

Крадійсвітла/ Svet-Ake

ФранціяКиргизстанНімеччина- Нідерланди

80’, 2010

Режисер Актан Арим Курбат

У ролях: Актан Арим Курбат, Таалайкан Абазова,

Аскат Сулайманов

Головний герой фільму – електрик, що має набагатобільший вплив на навколишніх людей, ніж вимагає

його робота. Він – остання ланка у великій енергетичнійсистемі – стає зв’язковим між геополітичними

проблемами пострадянського простору та простимилюдьми. Економічний занепад країни завдав великогоудару її мешканцям, та в цій ситуації головний геройфільму несе людям не лише електричне світло (якедосі часто зникає), але гарний веселий настрій.  Фільм був нагороджений численними призами на міжнародних кінофестивалях.

Показ здійснюється за підтримки телеканалу ARTE.

 

Повішений/

Eljuegodelahorcado

ІспаніяІрландія

114’, 2008

Режисер: Мануель Ґомез Перейра

У ролях: Клара Лаґо, Адріано Сервантес, Адріана Уґарте

Один із найцікавіших іспанських комедійних режисерівцього разу виступив у новому для себе жанрі

психологічного трилера. В центрі – історія кохання,що розпочинається в іспанській провінції 1970-х, колихлопчик і дівчинка намагаються приховати вчиненупід час дитячих ігор шкоду. Між ними розвиваютьсянезвичайні, засновані на спільній таємниці стосунки.Історія стає драматичнішою, коли дівчина стає жертвоюзґвалтування, вбиває свого ґвалтівника та проситьхлопця сховати його тіло. Стосунки між головнимигероями стають все більш хворобливими – не лишечерез спільні травми, а й через надмірне втручаннябатьків у їхнє життя. Ситуація ще більш ускладнюється,коли дівчина вирішує виїхати до Ірландії.

 

Піран – Пірано

Словенія – Італія

100’, 2010

Режисер: Ґоран Войновіч

У ролях: Мустафа Надаревіч, Борис Кавацца, Ніна Іванісін

Піран і Пірано – це дві назви одного містечка наБалканах, перша – словенською, друга – італійською.

Одного дня в містечку зустрічаються двоє літніх людей,яких колись роз’єднала війна, а тепер роз’єднуютьлише мови, якими вони говорять. Колись цих людей– італійця Антоніо та боснійця Веліко – об’єднувалокохання до словенської дівчини Аніки. СтарийАнтоніо повертається до будинку, з якого він буввигнаний у дитинстві, щоб там спокійно померти.Це не влаштовує Веліко, який тепер живе в цьомубудинку. Двоє старих поринають у воєнні спогади,коли їм довелося опинитися по різні боки барикад…

 

Стоцвяхів/ Centochiodi

Італія

92’, 2007

Режисер: Ермано Ольмі

У ролях: Раз Деган, Луна Бенданді, Андреа Ланфреді

Італійський класик Ермано Ольмі повертається в цьомуфільмі до своєї улюбленої теми – ролі релігії в сучасномусвіті. Головний герой фільму – університетськийпрофесор, що одного дня розчаровується у справівсього свого життя – науці. Щоб зав’язати з минулимжиттям, він іде на витончену провокацію: щобзімітувати безумство, він прибиває цвяхами до підлогисто дорогоцінних книг із університетської бібліотеки,після чого інсценізує самогубство та відправляєтьсяжити серед селян на березі італійської річки По.Завдяки його філософському ставленню до життя,місцеві мешканці починають сприймати колишньогопрофесора як месію. Але минуле все одно наздоганяєфілософа.

 

Лондон, Англія

Велика Британія – Франція - Алжир

87’, 2009

Режисер:Рашид Бушареб

У ролях:  Бренда Блетин, Сотиги Куяте, Френсіс Маджи, Самі Буаджила

Лондон 2005. Місье Усман та місіс Соммерс – звичайні люди. Він працює у Франції, вона –на фермі в Англії. У нього є син, у неїдочка – обидва навчаються в Лондоні.  Після терористичного нападу у Лондоні 7 липня 2005 року батьки втрачають зв'язок зі своїми дітьми та приїздять до Лондона з надією розшукати їх. Батько чорношкірого мусульманина та мати рудоволосої протестантки з однаковою любов’ю рухаються паралельними шляхами у пошуках своїх дітей. Залишивши в стороні усі культурні відмінності, вони підтримують одне одного та допомагають зберегти віру до самого кінця. Фільм отримав «Срібного Ведмедя» за найкращу чоловічу роль на Берлінському міжнародному кінофестивалі 2009 року.
Коментарі

 


RSS 2.0 contacts home